Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

0 36

Dişe dolgu yapmadan önce hastanın dişinde enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir ve varsa öncelikle buna yönelik tedavi yoluna gidilmelidir. Dolgudan önce hazırlık aşaması vardır. Bu hazırlık aşaması, hastanın sağlık kontrolleri ve hastanın diş dolgusuna hazırlanması gibi bazı aşamalar içerir. İlk olarak dolgu yapılacak dişe röntgen çekilerek detaylı incelemede bulunulur. Daha sonra diş temizleme cihazı ile dolgu olacak dişte bulunan çürükler ve bozulmuş dokular düzeltilir ve temizlenir. Bu düzeltme sayesinde dolguya yer açılmış olur.

Ne Durumda Dişe Dolgu Yapılır?

Dişe yeteri kadar bakım yapılmadığında veya bazı hastalıklardan dolayı dişlere zamanla deforme olmakla birlikte çürümektedir. Çürük dişler, kırılan dişler ve çatlayan dişler işlevlerini yerine getiremez hale gelirler. Bununla birlikte bu olaylardan sonra dayanılmayacak kadar diş ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda dişlerin onarımında diş dolgusu kullanılabilir. Diş dolgusu yapılmadan önce lokal anestezi yöntemlerinden yararlanılır ve bu lokal anestezi sayesinde tedavi sırasında hastalar acı ve ağrı hissetmezler.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusu yapılırken, dişin hasarına, dolgu yapılacak dişin nerede olduğuna bakılarak dolgu çeşidi ona göre belirlenmektedir. Amalgam dolgu, kompozit dolgu, altın dolgu, porselen dolgu, olarak 4 çeşit dolgu çeşidi bulunmaktadır.

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu, maliyet olarak çok yüksek olmamakla birlikte dolgu çeşitleri arasında orta seviye bir dolgudur. Cam parçaları ve plastik parçaları karışı ile meydana gelir. Uygulama alanı olarak, dişin görünen kısımlarına ve ön taraftaki dişlere uygulanır. Diş rengine uyum sağlamakla birlikte dayanıklıdır.

Amalgam Dolgu

Bu dolgu gümüş olarak da bilinir. Fiyat olarak aralarında en uygun dolgu biçimidir. Dayanıklılığı oldukça yüksek bir malzemedir. Çok eski bir dolgu malzemesidir. Kişiye göre değişkenlik göstermesine rağmen ortalama ömrü beş yıldır.

Altın Dolgu

Altın dolgu, en dayanıklı dolgu olmasına rağmen uygulaması da en zor olandır. Dişe ve diş etine zararı olmadığı gibi genel kullanım alanı arka dişlerdir.

Porselen Dolgu

Porselen dolgu, laboratuvar ortamında hazırlandığından dolayı maliyeti biraz yüksektir. Diş rengine uyum sağlayan bu dolgu renk değişimi olmadığından dolayı dişlere uygun bir dolgu biçimidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google